Tajniki diagnostyki komputerowej samochodu. Kiedy warto ją wykonać?

Diagnostyka komputerowa jest jedną z podstawowych opcji sprawdzenia potencjalnych usterek i awarii samochodu. Dzięki niej można w sprawny sposób wykryć problemy związane z różnymi podzespołami pojazdu, a kierowca może zaoszczędzić na kosztach ewentualnej naprawy. Mechanicy sieci Q Service Castrol podpowiadają, kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową w swoim aucie.

Zdaniem mechaników sieci Q Service Castrol, diagnostyka komputerowa stanowi kluczowe narzędzie do identyfikacji problemów w aucie. Tester diagnostyczny odczytuje kody błędu systemów i układów pojazdu. Dzięki diagnostyce mechanik w ciągu kilku minut uzyskuje informacje na temat kondycji auta oraz szczegółowych parametrów podzespołów. Umożliwia to szybkie i dokładne wykrywanie ewentualnych usterek lub problemów, zanim w istotnym stopniu wpłyną na kondycję pojazdu, co pozwala na uniknięcie kosztownych napraw. Co istotne, w ramach diagnostyki komputerowej można wykryć usterki jedynie w układach, które posiadają czujniki. W pozostałych przypadkach ważna jest zarówno intuicja, jak i doświadczenie specjalisty, któremu kierowca powierza w warsztacie swoje auto.

Jak to działa?

Diagnostyka komputerowa pozwala na monitorowanie i ocenę stanu różnych układów, takich jak silnik, hamulce, układ napędowy czy systemy bezpieczeństwa, co gwarantuje kontrolę nad pojazdem. Dzięki wbudowanym odpowiednio zaprogramowanym układom diagnostycznym w sytuacji, gdy dojdzie do przekroczenia ustalonych zakresów pracy, komputer pokładowy zapisze te dane pod postacią właściwego kodu błędu, który będzie widoczny na testerze diagnostycznym po podłączeniu samochodu do komputera pokładowego.

Kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową?

Wykonywanie regularnych testów diagnostycznych samochodu jest kluczowe w celu utrzymania pojazdu w dobrym stanie technicznym. Mogą się one okazać niezbędne np. w sytuacji, gdy na desce rozdzielczej zapalą się kontrolki, samochód utraci swoją moc podczas jazdy, pojawią się problemy z układem napędowym, czy poziom spalania paliwa będzie podwyższony. Mechanicy przypominają również, że diagnostyka komputerowa jest kluczowa przed zakupem używanego auta, umożliwiając wykrycie ewentualnych ukrytych przez poprzednich właścicieli wad i usterek, a także dostarczając rzetelnych danych dotyczących faktycznego przebiegu pojazdu.

Mechanicy Q Service Castrol podkreślają, że diagnostyka komputerowa umożliwia dostosowanie parametrów pracy pojazdu do optymalnych wartości, co przekłada się na poprawę ogólnej wydajności auta. Co więcej, wielu producentów samochodów zaleca regularne wykonywanie diagnostyki komputerowej jako część planu konserwacji pojazdu.

– Współczesne samochody są wyposażone w zaawansowane systemy komputerowe, odpowiadające m.in. za sterowanie silnikiem i innymi podzespołami. Sprawia to, że systematycznie wykonywana diagnostyka auta staje się konieczna. Zalecamy przeprowadzanie jej co najmniej raz w roku, nawet jeśli samochód nie wykazuje żadnych objawów – przypomina Tomasz Plichta, właściciel znajdującego się w miejscowości Kobiór warsztatu MECHANIKA POJAZDOWA J.T.E. PLICHTA należącego do sieci Q Service Castrol.

Q Service Castrol to sieć niezależnych warsztatów samochodowych. Marka powstała z połączenia wiedzy i doświadczenia partnerów zajmujących szczególne miejsce w branży motoryzacyjnej: Inter Cars i Castrol. W całej Polsce zlokalizowanych jest już blisko 600 serwisów sieci i wciąż dołączają kolejne.

Warto wiedzieć

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *