Serwis

Eksploatacja elektryka przy niskich temperaturach – co warto wiedzieć?

  • Do najistotniejszych czynników, branych pod uwagę przy zakupie modelu CUPRA Born jest jego zasięg.
  • Potencjalni nabywcy elektryków mają wątpliwości co do tego, w jaki sposób zimowe warunki atmosferyczne wpływają na jego użytkowanie.
  • Badanie przeprowadzone przez EV Klub Polska wskazuje na to, że zdecydowana większość właścicieli samochodów elektrycznych korzysta z nich zimą tak samo, jak przez resztę roku.

Mimo wzrostu zainteresowania samochodami elektrycznymi, ich zakup nadal budzi wiele pytań i obaw. Część z nich związana jest ze sposobem eksploatacji samochodów elektrycznych przy niskich temperaturach oraz ewentualnymi różnicami w zakresie możliwości pojazdu, jeśli chodzi o docelowy zasięg. Eksperci marki CUPRA wskazują zalety swoich zeroemisyjnych samochodów, którym nie straszna jesienno-zimowa aura.

Niskie temperatury to nie problem

Jak wynika z badania, aż 83% ankietowanych odpowiedziało, że w okresie zimowym korzysta ze swojego samochodu elektrycznego w ten sam sposób, co przez resztę roku. Model CUPRA Born zapewnia natychmiastową reakcję układu klimatyzacji. Nawet przy najniższej temperaturze samochód zapewnia maksymalny poziom mocy grzewczej już od pierwszej sekundy. Inżynierowie barcelońskiej marki wykorzystali najnowocześniejsze technologie, takie jak drukarki 3D, do opracowania układu klimatyzacji. Tym samym zespół CUPRY sprostał kilku zadaniom: stworzeniu cichego systemu i utrzymaniu maksymalnej wydajności przy zachowaniu komfortu jazdy.

Choć w opinii publicznej funkcjonuje wiele mitów na temat korzystania z samochodów elektrycznych, należy jednoznacznie podkreślić, że nie są to pojazdy sezonowe – jak choćby kabriolety. Technologia, osiągi, dynamika i komfort w naszym pierwszym w 100% elektrycznym modelu nie mają sobie równych, nawet w najsurowszym klimacie – przyznaje Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT i CUPRA.

Nieograniczający zasięg

Badanie EV Klub Polska pokazuje również, że okres zimowy nie zniechęca właścicieli samochodów elektrycznych do odbywania dalszych podróży. Nawet takich, których odległość przekracza zasięg pojazdu – a ten w przypadku CUPRA Born wynosi do 552 km. Inżynierowie barcelońskiej marki przetestowali jego osiągi poddając go testowi, który polegał na przejechaniu 30 tys. km w dzień i w nocy. Celem było zagwarantowanie, że CUPRA Born zapewni najlepsze osiągi w każdych warunkach pogodowych.

Również dynamika modelu CUPRA Born była kluczowym aspektem jego rozwoju. System Dynamic Chassis Control oraz ustawienia twardości amortyzatorów były testowane na torze umieszczonym na zamarzniętym jeziorze. Jego wewnętrzna część była bardziej, a zewnętrzna mniej wypolerowana, aby zwiększyć poślizg. W ten sposób inżynierowie marki przetestowali sportowe możliwości bez uszczerbku dla środowiska.

Warto wiedzieć

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *