CUPRA Tavascan – podróż do korzeni

  • CUPRA Tavascan to pierwszy w gamie marki SUV typu coupé z napędem elektrycznym, który zapewnia zasięg do 547 km oraz maksymalną moc do 340 KM.
  • Projekt najbardziej zachwycającego samochodu barcelońskiej marki to także hołd dla urokliwej miejscowości o tej samej nazwie, położonej w sercu Pirenejów.
  • W miasteczku Tavascan znajduje się wiele wartościowych zasobów naturalnych, w tym ponad 50 jezior, wykorzystywanych do wytwarzania zielonej energii. To właśnie dbałość o środowisko stanowi wspólną wartość dla CUPRA oraz miasteczka Tavascan.

Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi oraz inspiracji czerpanej z malowniczej miejscowości, której zawdzięcza swoją nazwę, CUPRA Tavascan dostarczy nie tylko sportowe osiągi, ale także drapieżny i wyróżnialny design, a wszystko w duchu zrównoważonego rozwoju. Tavascan, czyli urocza miejscowość położona zaledwie kilka mil od granicy z Francją i górująca w sercu Pirenejów, posłużyła projektantom barcelońskiej marki przy tworzeniu modelu pierwszego w 100% elektrycznego SUV-a.

Wszystko zaczyna się od inspiracji

W samym sercu miasteczka Tavascan mieści się nietypowa elektrownia wodna, Central Hidroelèctrica de Tavascan, ukryta 500 metrów pod powierzchnią gór, w pobliżu imponującego wodospadu Tavascan-Cascadas de Broate. Powstanie tej elektrowni zmieniło w radykalny sposób życie mieszkańców i zainspirowało barcelońską markę do stworzenia modelu CUPRA Tavascan, który stanowi dowód na to, że elektryczne samochody mogą oferować imponujące osiągi, wyjątkowe emocje oraz niezapomniany design.

Kamienne, średniowieczne mury, drewniane dachy i zachwycające środowisko naturalne, to cechy charakterystyczne miasteczka Tavascan, które najbardziej nas zachwyciły. Właśnie dlatego wspólnie z zespołem projektowym, chcieliśmy nadać modelowi autentyczną integralność, poprzez surowe materiały, kolory, tekstury i elementy graficzne, które nadają mu wyrafinowany wygląd – wyjaśnia Francesca Sangalli, szefowa działu barw, kroju i strategii w CUPRA.

Zrównoważona idea

Barcelońska marka aktywnie dąży do rozwoju elektromobilności, a pierwszy w 100% elektryczny model SUV-a nie jest tylko reakcją na zmieniającą się rzeczywistość, ale również przyspiesza te zmiany. Dodatkowo poza napędem elektrycznym, do tworzenia CUPRA Tavascana wykorzystano technikę parametrycznego projektowania, która ma istotne znaczenie w tworzeniu lżejszej konstrukcji oraz minimalizacji wpływu na środowisko naturalne.

Warto wiedzieć

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę znacząco wzrosły ceny metali używanych do produkcji samochodów – od aluminium w nadwoziu, palladu w katalizatorach, po nikiel w akumulatorach. Wojna zahamowała również dostawy niezwykle istotnych wiązek przewodów, które są produktem niezbędnym do budowy samochodów.

Ukraina jest ich głównym zaopatrzeniowcem, co już teraz doprowadziło do zawieszenia produkcji w kilku europejskich zakładach. Według danych AlixPartners i Comtrade, z Ukrainy pochodzi prawie 7 proc. wszystkich wiązek importowanych do Unii Europejskiej.

Co więcej, Ukraina odgrywa kluczową rolę w produkcji gazów niezbędnych do wytwarzania półprzewodników, takich jak krypton, argon, ksenon oraz przede wszystkim neon – z tego państwa pochodzi aż 70% ogólnoświatowej produkcji neonu. Warto dodać, że po aneksji Krymu w 2014 r. ceny neonu wzrosły aż 7-krotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *