Drużyna ABT CUPRA XE wspólnie z Sébastienem Loebem i Klarą Andersson przygotowuje się do startu w wyścigu Extreme E na Sardynii

  • Ekipa ABT CUPRA XE wraca do Włoch na przedostatnie w tym sezonie zawody z cyklu Extreme E – Island X Prix, które odbędą się 16-17 września na Sardynii.
  • W zespole po raz kolejny znalazł się rajdowy mistrz Sébastien Loeb, który dołączy do Klary Andersson.
  • Zawody Extreme E organizowane są na obszarach zagrożonych zmianami klimatycznymi. Głównym celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na ich postępującą degradację oraz wsparcie zrównoważonego rozwoju.

Znany kierowca i mistrz świata w rajdach samochodowych, Sébastien Loeb ponownie dołączy do zespołu ABT CUPRA XE – tym razem podczas przedostatniego wyścigu Island X Prix w ramach cyklu Extreme E. Siódma i ósma runda sezonu odbędą się 16-17 września na Sardynii.

– Cieszę się na powrót na dwa kolejne wyścigi na Sardynii z zespołem ABT CUPRA XE i z niecierpliwością czekam na kolejny start z Klarą i drużyną. Mam bardzo dobre wspomnienia z ostatnich wyścigów. Dołożymy wszelkich starań, aby podczas najbliższej okazji zdobyć jak najlepsze wyniki. Wierzę, że na nie w pełni zasługujemy – stwierdza Sébastien Loeb.

Loebowi za kierownicą będzie towarzyszyć Klara Andersson, która swoje doświadczenie zdobywała w rallycrossowych rozgrywkach.

– Jestem bardzo podekscytowana powrotem na Sardynię z Sebem u boku. Ostatnim razem zaprezentowaliśmy kilka naprawdę dobrych występów, ale problemy techniczne uniemożliwiły nam zajęcie miejsca na podium. Damy z siebie wszystko, aby wycisnąć z najbliższego startu jak najwięcej. Lubię wyścigi na Sardynii – jazda tam jest przyjemna, ale panujące warunki nie wybaczają błędów. Zawody, które odbyły się w lipcu pokazały, że zarówno mnie, jak i Sebowi ta nawierzchnia bardzo odpowiada – przyznała Klara Andersson.

Włochy na stałe wpisały się do kalendarza zawodów Extreme E. Drużyny rywalizowały na Sardynii w każdym z trzech sezonów cyklu od inauguracyjnego w 2021 roku. Ostatni raz zawodnicy ścigali się we Włoszech w lipcu podczas 5. i 6. rundy wyścigu Island X Prix. Tym razem pełną emocji rywalizację zapewni specjalnie zaprojektowany na najbliższe wydarzenie nowy tor wyścigowy.

Organizatorzy zawodów Extreme E promują aktywne działania na rzecz ochrony środowiska. Wyścigi terenowe elektrycznych pojazdów rozgrywane są w lokalizacjach zagrożonych zmianami klimatu. Głównym celem wyścigów Extreme E jest zwrócenie uwagi na degradację tych obszarów i wsparcie zrównoważonego rozwoju. Od samego początku istnienia formuły wyścigów, czyli od 2021 roku, marka CUPRA jest w nie w pełni zaangażowana. Co więcej, wyścigi wyróżnia udział kierowców obu płci, co stanowi rzadkość w motorsporcie i jest zgodne z zaangażowaniem marki CUPRA na rzecz równości płci.

Najbliższe rundy 7. i 8. zawodów Extreme E odbędą się w Capo Teulada w regionie Sulcis-Iglesiente na południowym krańcu Sardynii w dniach 16-17 września.

Warto wiedzieć

Pomimo stabilnej pozycji i dobrych perspektyw, w najbliższych latach polską branżę motoryzacyjną czekają liczne wyzwania. Główne z nich wiążą się z programem UE dotyczącym przejścia z pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi na zeroemisyjne do 2035 roku. Planowana transformacja będzie wymagała ogromnych inwestycji w infrastrukturę, rozwój technologii i szkolenia pracowników. Aby sprostać tym oczekiwaniom niezbędna będzie restrukturyzacja linii produkcyjnych w polskich zakładach wytwórczych, które koncentrują się obecnie głównie na małych samochodach osobowych z tradycyjnymi silnikami. 

Tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. produkcja pojazdów silnikowych na europejskich rynkach wschodzących spadła o 23 proc. W 2021 r. Europa była najsłabszym rynkiem świata w sektorze automotive. W drugim półroczu ubiegłego roku spadła ilość rejestracji nowych pojazdów. Początek roku 2022 pokazał, że liczba ta była niższa niż w analogicznych miesiącach w trzech ostatnich latach. Ma to związek m.in. z zakłóceniami łańcuchów dostaw i problemami z dostępnością materiałów potrzebnych do produkcji aut.

Polska będzie musiała zmierzyć się z perspektywą utraty przewagi konkurencyjnej w kilku segmentach branży motoryzacyjnej, co ma związek z rosnącymi kosztami pracy w kraju.

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niecałe 33 mln pojazdów samochodowych i ciągników, a także prawie 1,7 mln motocykli. To przyrost o niecały milion w przypadku pojazdów samochodowych i ciągników oraz o ponad 80 tys. motocykli w porównaniu z 2019 r.

Analiza rynku motoryzacyjnego, wykazała, że liczba zarejestrowanych samochodów osobowych wzrosła z 24,4 mln w 2019 r. do ponad 25,1 mln w 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *