Drużyna ABT CUPRA XE wspólnie z Sébastienem Loebem i Klarą Andersson przygotowuje się do startu w wyścigu Extreme E na Sardynii

  • Ekipa ABT CUPRA XE wraca do Włoch na przedostatnie w tym sezonie zawody z cyklu Extreme E – Island X Prix, które odbędą się 16-17 września na Sardynii.
  • W zespole po raz kolejny znalazł się rajdowy mistrz Sébastien Loeb, który dołączy do Klary Andersson.
  • Zawody Extreme E organizowane są na obszarach zagrożonych zmianami klimatycznymi. Głównym celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na ich postępującą degradację oraz wsparcie zrównoważonego rozwoju.

Znany kierowca i mistrz świata w rajdach samochodowych, Sébastien Loeb ponownie dołączy do zespołu ABT CUPRA XE – tym razem podczas przedostatniego wyścigu Island X Prix w ramach cyklu Extreme E. Siódma i ósma runda sezonu odbędą się 16-17 września na Sardynii.

– Cieszę się na powrót na dwa kolejne wyścigi na Sardynii z zespołem ABT CUPRA XE i z niecierpliwością czekam na kolejny start z Klarą i drużyną. Mam bardzo dobre wspomnienia z ostatnich wyścigów. Dołożymy wszelkich starań, aby podczas najbliższej okazji zdobyć jak najlepsze wyniki. Wierzę, że na nie w pełni zasługujemy – stwierdza Sébastien Loeb.

Loebowi za kierownicą będzie towarzyszyć Klara Andersson, która swoje doświadczenie zdobywała w rallycrossowych rozgrywkach.

– Jestem bardzo podekscytowana powrotem na Sardynię z Sebem u boku. Ostatnim razem zaprezentowaliśmy kilka naprawdę dobrych występów, ale problemy techniczne uniemożliwiły nam zajęcie miejsca na podium. Damy z siebie wszystko, aby wycisnąć z najbliższego startu jak najwięcej. Lubię wyścigi na Sardynii – jazda tam jest przyjemna, ale panujące warunki nie wybaczają błędów. Zawody, które odbyły się w lipcu pokazały, że zarówno mnie, jak i Sebowi ta nawierzchnia bardzo odpowiada – przyznała Klara Andersson.

Włochy na stałe wpisały się do kalendarza zawodów Extreme E. Drużyny rywalizowały na Sardynii w każdym z trzech sezonów cyklu od inauguracyjnego w 2021 roku. Ostatni raz zawodnicy ścigali się we Włoszech w lipcu podczas 5. i 6. rundy wyścigu Island X Prix. Tym razem pełną emocji rywalizację zapewni specjalnie zaprojektowany na najbliższe wydarzenie nowy tor wyścigowy.

Organizatorzy zawodów Extreme E promują aktywne działania na rzecz ochrony środowiska. Wyścigi terenowe elektrycznych pojazdów rozgrywane są w lokalizacjach zagrożonych zmianami klimatu. Głównym celem wyścigów Extreme E jest zwrócenie uwagi na degradację tych obszarów i wsparcie zrównoważonego rozwoju. Od samego początku istnienia formuły wyścigów, czyli od 2021 roku, marka CUPRA jest w nie w pełni zaangażowana. Co więcej, wyścigi wyróżnia udział kierowców obu płci, co stanowi rzadkość w motorsporcie i jest zgodne z zaangażowaniem marki CUPRA na rzecz równości płci.

Najbliższe rundy 7. i 8. zawodów Extreme E odbędą się w Capo Teulada w regionie Sulcis-Iglesiente na południowym krańcu Sardynii w dniach 16-17 września.

Warto wiedzieć

W pierwszym kwartale 2022 roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych – o 13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-12,3%), samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%). Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, o 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *