Od SEAT-a 1400 do Ateki. Jak zmieniała się kierownica w samochodachproducenta z Martorell?

  • Projektanci i inżynierowie samochodów przez lata wprowadzali udoskonalenia i poprawki do kierownic w pojazdach. Nie zmieniło się jedno – wciąż pełni ona najistotniejszą z funkcji utrzymywania kontroli podczas jazdy.
  • Pierwsze projekty w modelach SEAT-a zakładały kierownice w kształcie pierścienia. Z czasem ewoluowały do różnych konceptów i bardziej praktycznych rozwiązań. Oto przegląd kierownic produkowanych w samochodach hiszpańskiego producenta na przestrzeni jego 70-letniej historii.

Wygląd, forma i funkcje kierownic w modelach SEAT-a ewoluowały na przestrzeni siedmiu dekad istnienia hiszpańskiego producenta.Od prostych projektów w Seacie 1400 po multimedialne centra dowodzenia w Atece–hiszpańska marka stworzyła przekrój najistotniejszych i najważniejszych modeli kierownic w swojej historii.

Pierwsze modele kierownic z lat 50. i 60. –SEAT 1400 i 600

Producent z Półwyspu Iberyjskiego zadebiutował na rynku motoryzacyjnym w 1950 r. z modelem 1400 wyposażonym w kierownicę wykonaną z żywicy syntetycznej. Kształtem przypominała duży, sztywny pierścień, a na jej kolumnie zamontowano m.in. przełącznik świateł drogowych czy dźwignię zmiany biegów.Prowadzenie takiej kierownicy wymagało dużej sprawności, siły oraz konieczności korzystania z rękawiczek, które zapobiegały powstawaniu pęcherzy.W latach 60. marka wypuściła na rynek model SEAT 600 z prostą kierownicą wyposażoną jedynie w klakson.Wówczas służyła ona wyłącznie do skręcania kołami w pojeździe.

Kierownice sportowe – nowe rozwiązania z lat 70.

SEAT 850 Spiderpojawił się w ofercie hiszpańskiego producenta w latach 70. Inżynierowie zaproponowali w tym modelu trzyramienną, sportową kierownicę z metalowymi dodatkami, klasycznymi, okrągłymi otworami, pokrytą drewnianym wykończeniem. Stanowiła efektowny element wnętrza samochodu, a samo drewniane wykończenie nadawało pojazdowi szyku i luksusu.

Pod koniec lat 70. sukcesem okazała się premiera SEAT-a 124. W tym modelu klakson znajdował się z boku kierownicy, obok dwóch poziomych szprych i można go było uruchomić za pomocą kciuka.

Rewolucyjna Ibiza

Lata 80. i 90.to przede wszystkim premiera SEAT-a Ibizy, do tej pory uznawanego za najbardziej rewolucyjny model w historii hiszpańskiego producenta. Pierwszy egzemplarz zjechał z linii produkcyjnej Zona Franca 24 kwietnia 1984 r. W pojeździe wprowadzono nowoczesne jak na tamte czasy rozwiązania. Samochód został wyposażony w system wspomagania kierownicy, co spowodowało zmniejszeniejej średnicy. We wczesnych wersjach Ibizy kierownica była wykonana z ergonomicznego materiału podobnego do gumy. Kolejna generacja samochodu powstała w latach 90. i otrzymała w swoim wyposażeniu poduszkę powietrzną. Wtrzeciej wersji modelu natomiastprowadzący mógł za pomocą kierownicywybierać kanały radiowe oraz sterować głośnością radia.

Bogactwo przycisków i funkcji

W aktualnej gamie modelowej SEAT-a inżynierowiekorzystają znajnowocześniejszych technologii i rozwiązań, a kierownice przypominają centrum dowodzenia pojazdem. Jeden z flagowych samochodówmarki, SEAT Ateca został wyposażony m.in. w asystentów parkowania i kontroli pasa ruchu.W kierownicę wbudowano przyciski, które pozwalają właścicielowi pojazdu kontrolować temperaturę wewnątrz samochodu, wybierać muzykę, trasę czy prędkość lub zasięg jazdy.

Warto wiedzieć

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *