Wiosenne wycieczki dla zmotoryzowanych: o tych rzeczach musisz pamiętać

Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, pierwsze kwiaty wybudzają się z zimowego snu, a my mamy więcej energii i chęci do działania – wiosna to radosny czas, który warto wykorzystać na odkrywanie magicznych miejsc. Wiosenne wycieczki samochodem to strzał w dziesiątkę dla wszystkich spragnionych przygód i miłośników ciekawych aktywności. O czym pamiętać, decydując się na wiosenną wycieczkę?

Jak przygotować auto do podróży?

Krótka wycieczka samochodowa nie zwalnia nas z obowiązku przeprowadzenia kompletnego przeglądu auta po zimie. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo!

Stan techniczny samochodu można sprawdzić u mechanika lub samodzielnie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zweryfikować poziom płynów eksploatacyjnych, a w tym oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Ponadto należy sprawdzić działanie świateł i kierunkowskazów. Nawet jeśli wszystkie lampy są sprawne, warto zaopatrzyć się w zapasowe komplety żarówek i bezpieczników na wypadek, gdyby przepaliły się w trasie.

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Zanim wyruszymy w trasę, warto wyposażyć samochód w kilka niezbędnych akcesoriów i gadżetów uprzyjemniających podróż oraz zwiększających bezpieczeństwo podczas jazdy. Poza wspomnianymi wcześniej żarówkami, warto mieć w bagażniku zapasową parę wycieraczek, skrzynkę z podstawowymi narzędziami i dobrze wyposażoną apteczkę samochodową. W apteczce nie może zabraknąć środków opatrunkowych, leków na chorobę lokomocyjną, przeciwbólowych i na biegunkę.

Na wycieczkę warto zabrać kosmetyczkę wyposażoną w podstawowe środki higieny. Podczas podróży przede wszystkim przydadzą się zwykłe i wilgotne chusteczki oraz żel antybakteryjny. Dla maksymalnego komfortu warto wyposażyć auto w rolety przeciwsłoneczne i uchwyty na kubki. Przydatne mogą być zatyczki do uszu, płyty z ulubioną muzyką czy lodówka turystyczna. Jeśli planujemy podróż z dziećmi, oprócz poduszek pod głowę i ciepłych kocyków na wyposażeniu samochodu często pojawia się tablet z wgranymi bajkami, których oglądanie pozwala przetrwać długie godziny w trasie. Warto zabrać ze sobą aparat, drona lub telefon z dobrym aparatem. Zdjęcia z wiosennej wycieczki to wspaniała pamiątka.

Oczywiście nie można zapomnieć o ładowarkach – nawet najlepsze sprzęty potrafią rozładować się w najmniej odpowiednim momencie. Ciekawym elementem wyposażenia samochodu jest przenośna stacja zasilania. Dzięki niej nigdy nie zabraknie nam energii! Stacja RIVER 2 Max to idealne rozwiązanie na wiosenną podróż. Model o pojemności 512 Wh naładuje telefon aż 38 razy, drona 10 razy, a laptopa – 7. Ponadto może zasilać lodówkę samochodową nawet przez 12 godzin, a głośnik przez 16 – wyjaśnia przedstawiciel firmy EcoFlow. – Plusem stacji RIVER 2 Max jest także kompaktowy rozmiar. Stacja waży ok. 6 kg i mierzy 27 x 26 x 19,6 cm, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku. Ponadto ma praktyczny uchwyt, który ułatwia jej przenoszenie.

Smaczna podróż, czyli co zabrać do jedzenia

Czym byłaby wiosenna wycieczka bez smacznego jedzenia? Wspólne biesiadowanie to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Piknik gdzieś pośród malowniczych okoliczności przyrody to gratka i dla dzieci, i dla dorosłych. W co warto się zaopatrzyć? Klasyką turystycznych wypadów są kanapki. Z szynką, serem i sałatą, hummusem i papryką, serkiem śmietankowym i pomidorem lub na słodko, np. z dżemem lub masłem orzechowym i owocami – kanapki można przygotować na milion różnych sposobów!

W torbie z jedzeniem nie może zabraknąć przekąsek. Świetnie sprawdzą się batoniki proteinowe i musli, owoce, orzechy czy warzywne chipsy. Nie można zapomnieć o zapasie wody! Przyda się też termos z ulubioną kawą lub herbatą.

Jeśli spakujemy do samochodu przenośną stację zasilania, możemy pomyśleć o zorganizowaniu grilla. Stacja Delta o pojemności 1260 Wh zasili grilla elektrycznego przez godzinę. Zabierając ze sobą specjalne panele słoneczne służące do ładowania stacji, możemy przedłużyć biesiadowanie do kilku godzin – podkreśla Daria Ciecior z EcoFlow.

Zaplanuj trasę i w drogę!

Przed wyjazdem warto zaplanować trasę i stworzyć listę miejsc, które chcemy odwiedzić. Gdzie się wybrać? Czasem nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć wspaniałą przygodę. Każdy region Polski ma nam mnóstwo do zaoferowania. Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą odwiedzić malowniczy Kampinos, wrocławianie mogą wybrać się w Karkonosze, a ci, którzy mieszkają w północno-wschodniej części kraju, mogą wyruszyć na odkrywanie uroków Mazur i Podlasia.

O czym jeszcze pamiętać? O pozytywnym nastawieniu i uśmiechu, Dzięki nim każda podróż będzie przyjemnością, nawet jeśli coś pójdzie nie do końca zgodnie z planem. 

Warto wiedzieć

W ostatniej dekadzie Polski przemysł motoryzacyjny odnotował 100% wzrost mierzony produkcją sprzedaną. Ten niebagatelny sukces, czyniący motoryzację drugim największym sektorem przemysłowym w Polsce (10,1% udziału), nie jest kwestią przypadku, ale rezultatem konsekwentnej pracy przedsiębiorców oraz atrakcyjności inwestycyjnej kraju.

Zarówno w wymiarze liczb bezwzględnych, jak również w ujęciu jakościowym Polska w tej części Europy to kraj o największej liczbie osób w wieku produkcyjnym posiadających solidne wykształcenie techniczne, zarówno na poziomie średnim jak i wyższym. 1,4 mln studentów, z czego ponad 300 tys. na kierunkach inżynierskich stanowi potencjał, który przekłada się bezpośrednio na znakomite wyniki finansowe oraz jakościowe firm inwestujących w Polsce.

Aspekt wielkości kraju, jego zróżnicowania regionalnego i dostępu do zasobów kadrowych jest szczególną przewagą Polski w regionie Europy Centralnej w czasie kiedy walka o talenty przekłada się bezpośrednio na możliwość dalszego rozwoju firm motoryzacyjnych.

Warto zauważyć, iż wydajność pracy na jednego zatrudnionego w sektorze motoryzacyjnym w Polsce wyniosła w 2016 r. 770,9 tys. PLN, co pozycjonuje motoryzację wśród najbardziej wydajnych sektorów przemysłu przetwórczego.

Rozwój rynku motoryzacyjnego w Polsce i Europie w najbliższych latach upływał będzie pod znakiem unijnej propozycji “Fit for 55”. Celem tej propozycji jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 roku. Dzięki czemu UE zakłada osiągnięcie ostatecznie neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku. Aby osiągnąć ten poziom, konieczne byłoby wyeliminowanie tradycyjnych napędów i zastąpienie ich zeroemisyjnymi już do 2030 roku. Oznacza to również, że pojazdy niespełniające tych wymogów musiałyby zniknąć z rynku europejskiego po 2035 roku.

Dodatkowo, wskazuje się potrzebę większej cyfryzacji polskiego rynku motoryzacyjnego. Dotychczas kanały kontaktu z klientem i sprzedaży opierały się na punktach stacjonarnych. Pandemia wymusiła zmianę tego modelu i pokazała potencjał wirtualnej sprzedaży samochodów, zarówno dystrybutorom, jak i klientom. Ci drudzy zachęceni są do zakupu pojazdu online między innymi dzięki gwarancji satysfakcji, konkurencyjnym cenom, zaufaniu do marki oraz możliwości ulepszeń po zakupie.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *