Ciekawostki

Wiosenne wycieczki dla zmotoryzowanych: o tych rzeczach musisz pamiętać

Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, pierwsze kwiaty wybudzają się z zimowego snu, a my mamy więcej energii i chęci do działania – wiosna to radosny czas, który warto wykorzystać na odkrywanie magicznych miejsc. Wiosenne wycieczki samochodem to strzał w dziesiątkę dla wszystkich spragnionych przygód i miłośników ciekawych aktywności. O czym pamiętać, decydując się na wiosenną wycieczkę?

Jak przygotować auto do podróży?

Krótka wycieczka samochodowa nie zwalnia nas z obowiązku przeprowadzenia kompletnego przeglądu auta po zimie. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo!

Stan techniczny samochodu można sprawdzić u mechanika lub samodzielnie. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy zweryfikować poziom płynów eksploatacyjnych, a w tym oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Ponadto należy sprawdzić działanie świateł i kierunkowskazów. Nawet jeśli wszystkie lampy są sprawne, warto zaopatrzyć się w zapasowe komplety żarówek i bezpieczników na wypadek, gdyby przepaliły się w trasie.

Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli co zabrać ze sobą na wycieczkę?

Zanim wyruszymy w trasę, warto wyposażyć samochód w kilka niezbędnych akcesoriów i gadżetów uprzyjemniających podróż oraz zwiększających bezpieczeństwo podczas jazdy. Poza wspomnianymi wcześniej żarówkami, warto mieć w bagażniku zapasową parę wycieraczek, skrzynkę z podstawowymi narzędziami i dobrze wyposażoną apteczkę samochodową. W apteczce nie może zabraknąć środków opatrunkowych, leków na chorobę lokomocyjną, przeciwbólowych i na biegunkę.

Na wycieczkę warto zabrać kosmetyczkę wyposażoną w podstawowe środki higieny. Podczas podróży przede wszystkim przydadzą się zwykłe i wilgotne chusteczki oraz żel antybakteryjny. Dla maksymalnego komfortu warto wyposażyć auto w rolety przeciwsłoneczne i uchwyty na kubki. Przydatne mogą być zatyczki do uszu, płyty z ulubioną muzyką czy lodówka turystyczna. Jeśli planujemy podróż z dziećmi, oprócz poduszek pod głowę i ciepłych kocyków na wyposażeniu samochodu często pojawia się tablet z wgranymi bajkami, których oglądanie pozwala przetrwać długie godziny w trasie. Warto zabrać ze sobą aparat, drona lub telefon z dobrym aparatem. Zdjęcia z wiosennej wycieczki to wspaniała pamiątka.

Oczywiście nie można zapomnieć o ładowarkach – nawet najlepsze sprzęty potrafią rozładować się w najmniej odpowiednim momencie. Ciekawym elementem wyposażenia samochodu jest przenośna stacja zasilania. Dzięki niej nigdy nie zabraknie nam energii! Stacja RIVER 2 Max to idealne rozwiązanie na wiosenną podróż. Model o pojemności 512 Wh naładuje telefon aż 38 razy, drona 10 razy, a laptopa – 7. Ponadto może zasilać lodówkę samochodową nawet przez 12 godzin, a głośnik przez 16 – wyjaśnia przedstawiciel firmy EcoFlow. – Plusem stacji RIVER 2 Max jest także kompaktowy rozmiar. Stacja waży ok. 6 kg i mierzy 27 x 26 x 19,6 cm, dzięki czemu nie zajmuje dużo miejsca w bagażniku. Ponadto ma praktyczny uchwyt, który ułatwia jej przenoszenie.

Smaczna podróż, czyli co zabrać do jedzenia

Czym byłaby wiosenna wycieczka bez smacznego jedzenia? Wspólne biesiadowanie to wspaniała forma spędzania wolnego czasu. Piknik gdzieś pośród malowniczych okoliczności przyrody to gratka i dla dzieci, i dla dorosłych. W co warto się zaopatrzyć? Klasyką turystycznych wypadów są kanapki. Z szynką, serem i sałatą, hummusem i papryką, serkiem śmietankowym i pomidorem lub na słodko, np. z dżemem lub masłem orzechowym i owocami – kanapki można przygotować na milion różnych sposobów!

W torbie z jedzeniem nie może zabraknąć przekąsek. Świetnie sprawdzą się batoniki proteinowe i musli, owoce, orzechy czy warzywne chipsy. Nie można zapomnieć o zapasie wody! Przyda się też termos z ulubioną kawą lub herbatą.

Jeśli spakujemy do samochodu przenośną stację zasilania, możemy pomyśleć o zorganizowaniu grilla. Stacja Delta o pojemności 1260 Wh zasili grilla elektrycznego przez godzinę. Zabierając ze sobą specjalne panele słoneczne służące do ładowania stacji, możemy przedłużyć biesiadowanie do kilku godzin – podkreśla Daria Ciecior z EcoFlow.

Zaplanuj trasę i w drogę!

Przed wyjazdem warto zaplanować trasę i stworzyć listę miejsc, które chcemy odwiedzić. Gdzie się wybrać? Czasem nie trzeba jechać daleko, żeby przeżyć wspaniałą przygodę. Każdy region Polski ma nam mnóstwo do zaoferowania. Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą odwiedzić malowniczy Kampinos, wrocławianie mogą wybrać się w Karkonosze, a ci, którzy mieszkają w północno-wschodniej części kraju, mogą wyruszyć na odkrywanie uroków Mazur i Podlasia.

O czym jeszcze pamiętać? O pozytywnym nastawieniu i uśmiechu, Dzięki nim każda podróż będzie przyjemnością, nawet jeśli coś pójdzie nie do końca zgodnie z planem. 

Warto wiedzieć

Co – oprócz aspektu wysokich kwalifikacji i dostępności pracowników - czyni Polskę wyjątkową dla branży motoryzacyjnej?

  • Dostępność Transportowa – Zrealizowane (3 249 km) oraz planowane (4 400 km) w najbliższych latach inwestycje w rozwój autostrad i dróg ekspresowych przełożą się wkrótce na 5. pozycję Polski w Europie pod względem długości sieci dróg najwyższej kategorii (wyprzedzając Wielką Brytanię). Także znaczące inwestycje w rozwój terminali portowych, szczególnie kontenerowych - pozwoliło na pozyskanie przez polskie porty regularnych połączeń obsługiwanych przez największe statki z Azją i resztą Europy. De facto, polskie porty stają się bramą dla transportu morskiego dla krajów regionu.
  • Możliwości Kooperacyjne – Obecność ponad 660 firm poddostawczych z certyfikatem IATF 16949:2016, jak również cztery fabryki pojazdów samochodowych (2 x VW Pojazdy Użytkowe, FCA oraz Grupa PSA z fabryką Opla), 6 fabryk autobusów (Solaris, MAN, Scania, Volvo, Autosan, URSUS/AMZ) oraz jedna fabryka pojazdów ciężarowych MAN stanowią o szansach współuczestniczenia w tworzeniu wartości dodanej tego sektora. Specjalnością Polski jest produkcja silników samochodowych czego przykładem są fabryki Volkswagena, Toyoty (dwa zakłady), FCA, Opla oraz obecnie budowany zakład Daimlera. Nie bez znaczenia pozostaje również geograficzna bliskość  pozostałych krajów regionu Europy Centralnej o rozwiniętym sektorze motoryzacyjnym,
  • E-Mobilność – Oficjalnym priorytetem dla kraju jest rozwój elektromobilności. Specjalne programy ulg oraz dofinansowania dla producentów (program E-bus), jak również wspierające rozwój infrastruktury na rzecz e-mobilności stworzą dodatkowe szanse biznesowe. Szacowana łączna wartość programów związanych z tym zagadnieniem może wynieść w okresie najbliższych dziesięciu lat nawet 19,4 mld PLN.
  • Efektywność Finansowa – Atrakcyjny system zachęt inwestycyjnych obejmujący bezpośrednie wsparcie gotówkowe oraz zwolnienia podatkowe to jeden z elementów mających wpływ na wyniki finansowe. Niemniej ważna jest także organizacja pracy oraz pozostałe koszty operacyjne, które w Polsce pozostają na konkurencyjnym poziomie. Przykładowo, w zakresie obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych procentowa wielkość narzutu na wynagrodzenia brutto płatna przez pracodawcę osiąga w Polsce drugi najniższy poziom wśród krajów regionu.
  • Działalność B+R – Dojrzały ekosystem współpracy z uczelniami oraz wysoka jakość kształcenia stwarzają solidne podwaliny pod rozwój działalności badawczo-rozwojowej. Centra B+R takich firm jak ZF TRW, Delphi, Wabco, Faurecia, Nexteer, Tenneco, Eaton, Valeo, Mahle, GKN Driveline są tego dobrym przykładem.

Według danych pochodzących z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku dokonano ponad 1,7 mln rejestracji nowych pojazdów, z czego aż 1,3 mln to samochody osobowe. W tym samym roku wydano ponad 372 tys. dokumentów prawa jazdy. Na rynku polskim dominują samochody stare.

Pod koniec 2020 roku aż 40% samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce miało ponad 20 lat, natomiast 38,3% miało od 11 do 20 lat. Dominującym typem pojazdów jest benzyna. W 2020 roku pojazdy z silnikami benzynowymi stanowiły 45% polskiego rynku samochodów. Na drugim miejscu z 40% były diesel, na trzecim miejscu uplasowało się LPG z 14%. Natomiast pojazdy z napędem hybrydowym to jedynie 1%.

Raport za rok 2020 pt. “Branża Motoryzacyjna” przygotowany przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) podaje, że w polskich fabrykach w 2020 roku wyprodukowano 428 tys. samochodów osobowych i lekkich dostawczych. To spadek o 31,2% w porównaniu z rokiem wcześniejszym, będący wynikiem czasowego zastopowania gospodarki w związku z pandemią COVID-19.

W pierwszym półroczu 2022 roku zarejestrowano w Polsce 212,4 tys. nowych samochodów osobowych – o 12,3% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Gorsze wyniki sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (-18,3%), samochodów ciężarowych (-2,5%), przyczep i naczep (-8%) oraz autobusów (-8,9%).

Wzrosła natomiast sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi – w ciągu 6-ciu miesięcy 2022 roku zarejestrowano blisko 87 tys. tego typu pojazdów, o 10,3% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Produkcja pojazdów samochodowych w Polsce w ciągu pierwszego półrocza 2022 roku wyniosła 214,3 tys. sztuk – co oznacza spadek o 14,6% rok do roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *